Kontakt

Dane kontaktowe / fotokody QRKontakt telefoniczny:
+48 696 055 859

Dojazd

Mapka dojazdu w Google MapsWyznacz trasę i czas:
Google Maps
MPK Wrocław

Podróż za granicę

Z czworonogiem w świat

Wstąpienie Polski do UE spowodowało zmianę przepisów związanych z przewozem małych zwierząt domowych w celach nie komercyjnych. Pomimo zniesienia kontroli paszportowej dla obywateli UE poruszających się po jej terytorium, to jednak zanim wybierzemy się w podróż z czworonożnym przyjacielem, warto poznać wymogi prawa unijnego w tym zakresie, które jest dość skomplikowane. W dalszej części artykułu postaramy się przybliżyć Państwu zbiór przepisów prawnych dotyczących przewozu małych zwierząt domowych z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do krajów UE oraz innych krajów tzw. Trzecich, a także do przyjazdów Polski z tychże państw. Dyrektywy unijne ściśle precyzują wymóg posiadania paszportu dla zwierzęcia. Paszport ten musi być sporządzony przez uprawnionego do tego lekarza weterynarii (listę weterynarzy uprawnionych do wystawiania paszportów można znaleźć na stronie www.vetpol.org.pl). Podobnie jest ze wskazanymi w przepisach obowiązkowymi badaniami serologicznymi krwi – muszą być one wykonane w ściśle określonych laboratoriach uprawnionych do przeprowadzania badań i wystawiania certyfikatów.

Paszport i chip

Zasady przemieszczania się psów (kotów, fretek) w celach nie komercyjnych z terytorium RP:

I. Psy (oraz koty i fretki) przemieszczane w celach niekomercyjnych z Polski do następujących państw Unii Europejskiej: Austria, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, RFN, Portugalia, Słowenia, Węgry, podlegają tym samym przepisom jak w przypadku przyjazdu z obszaru UE do Polski, a więc:

1. Zwierzęta muszą być zidentyfikowane za pomocą czytelnie wytatuowanego numeru lub mikroczipu, zgodnego z wymaganiami normy ISO 1784 lub Aneksu A do normy ISO 11785 (w przypadku, gdy mikroczip nie spełnia wymagań żadnej z ww. norm, właściciel zwierzęcia lub osoba za nie odpowiedzialna w imieniu właściciela, musi zapewnić możliwość odczytania numeru mikroczipu podczas jakiejkolwiek kontroli, tzn. musi dysponować czytnikiem);

Chip

2. Należy obowiązkowo zaszczepić zwierzęta przeciwko wściekliźnie (przedmiotowe szczepienie uzyskuje ważność po upływie 21 dni od jego dokonania w przypadku pierwszego szczepienia wykonanego u zwierzęcia w wieku powyżej 3 m-ca życia (Decyzja Komisji Nr 2005/91/WE z dnia 2 lutego 2005r. ustanawiająca okres, po którym szczepienie przeciwko wściekliźnie uważa się za ważne). W przypadku kolejnych szczepień przeprowadzanych regularnie w odstępach zalecanych przez producenta szczepionki (dawki przypominające), szczepienie uzyskuje ważność w dniu podania dawki przypominającej szczepionki. Jeśli właściciel lub osoba odpowiedzialna za zwierzę nie posiada zaświadczenia o dokonaniu ostatniego szczepienia zwierzęcia zgodnie z zaleceniami producenta szczepionki, kolejne szczepienie jest odpowiednio traktowane jako pierwsze szczepienie i nabywa ważności po upływie 21 dni od daty jego dokonania).

3. Wszystkie zwierzęta muszą być zaopatrzone w paszport wystawiony przez upoważnionego lekarza weterynarii, poświadczający ważność szczepienia przeciwko wściekliźnie.

Paszport

Z wymogami szczegółowymi mogą się Państwo zapoznać w klikając odnośnik dedykowany dla danego kraju podróży.

W przypadku podróży z psem (kotem czy fretką) na teren innego państwa nie wymienionego na liście należy skontaktować się z przedstawicielstwem dyplomatycznym kraju, do którego mamy zamiar jechać w celu uzyskania szczegółowych warunków przewozu zwierząt.

Pies z paszportem

Menu główne

Informacje

Szczenięta i kocięta - Zdrowe żywienie

Akcja "100% satysfakcji lub zwrot należności"

Mini galeria

8868.png

Licznik odwiedzin

270458
Użytkownicy 0
Goście 14

Zmień język

Czech English French German Polish Russian Ukrainian

Adres

Kliniczne Centrum Leczenia
Małych Zwierząt sp. z o.o.
ul. Energetyczna 14
53-330 Wrocław
+48 696 055 859
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

Fotokod QR strony

Kod QR strony